logo dětského domova

Církevní dětský domov Emanuel, Stará Ves

tak trochu jiný domov ...

V našem dětském domově se snažíme nejen zajistit dětem, které jsou nám přiděleny, podnětné a bezpečné prostředí, ale především je připravit na kvalitní samostatný život po opuštění dětského domova.

V praxi to znamená, že nezaměstnáváme žádné kuchařky, řidiče, uklízečky apod., ale všechny činnosti nutné k zajištění chodu fungující domácnosti děláme společně s dětmi a ukazujeme jim, jak mohou jednou samy v životě obstát. Musíme ale přihlížet také k individuálním schopnostem a omezením jednotlivých dětí, ne každé bude schopno žít samostatný život. Pro každé dítě se snažíme najít vhodnou školu a zajistit vzdělání odpovídající jeho zájmům a také mentálním schopnostem. Pro děti s různým omezením se snažíme hledat další instituce, se kterými spolupracujeme na možném pokračování zajištění dalšího života po opuštění dětského domova.

Kromě každodenní přípravy do školy a zajištění péče o domácnost také sportujeme, cestujeme, rozvíjíme rozhled a zážitky dětí. Máme rádi lyžování, cyklistiku, pěší turistiku. Některé děti také rády a pěkně zpívají, občas se někdo naučí hrát i na kytaru, pak je u nás hodně veselo.

Nechceme děti selektovat jako „děti z dětského domova“, raději než aktivity cílené pro dětské domovy vyhledáváme činnosti a akce, kde se děti mohou potkat s dětmi z rodin a navazovat tak přátelství, která mohou přetrvat i po odchodu dětí z našeho domova…